تبلیغات
iran-best-news - درآمدی بر کتاب «سرگذشت شگفت انگیز حیات»: جهان پویا حیرت انگیزتر از جهان ایستاست

درآمدی بر کتاب «سرگذشت شگفت انگیز حیات»: جهان پویا حیرت انگیزتر از جهان ایستاست

تاریخ:شنبه 16 اردیبهشت 1396-05:00 ب.ظمفیدستان:

درآمدی بر کتاب سرگذشت شگفت انگیز حیات جهان پویا حیرت انگیزتر از جهان ایستاست

نظریه تغییروتحول موجودات, جهانی بس شگرف تر, پیچیده تر و حیرت انگیزتر, زیباتر و قابل فهم تر از جهان ارسطویی و بطلمیوسی به ما ارائه می دهد یک موحد در برابر این جهان بیشتر سر تعظیم فرود می آورد و سر انگشت می گزد تا جهان ارسطویی و بطلمیوسی این تفسیر از جهان جانداران, عظمت و پیچیدگی این جهان طبیعی را در برگه یک گلبرگ گل سرخ و ساختار ملکول دی ان ای یک سلول که چنین زیبایی ای را سازمان داده است, به ما نشان می دهد تا راز و رمز آن را کشف کنیم و به سود خود و طبیعت به کار گیریم

سرگذشت شگفت انگیز حیات شرح دلایل، مدارک و شواهد مربوط به نظریه تغییروتحول جانداران یا نظریه فرگشت است که از سوی «چارلز داروین»، زیست شناس انگلیسی، ارائه شد. «داروین» یکی از بزرگ ترین چهره های علم است که با ارائه نظریه تغییروتحول انواع جانداران و برانداختن نظریه ارسطویی مبنی بر ثابت بودن شکل جانداران، زیست شناسی و پزشکی را برای همیشه تغییر داد و تأثیر عظیمی بر دانش و فلسفه گذاشت. بسیاری او را هم شأن «نیوتن» می دانند، زیرا کاری را که «نیوتن» در فیزیک انجام داد، «داروین» در زیست شناسی انجام داده است. «داروین» نظریه تغییروتحول جانداران را در کتاب خود با عنوان «منشأ گونه ها» منتشر کرد. در این کتاب که هنوز هم در سراسر جهان منتشر و خوانده می شود، شیوه تغییر جانداران به موجودات پیچیده تر در طول تاریخ زیست شناسی توضیح داده شده است. طبق این نظریه، گونه های جانداران پیوسته تغییر می کنند و با محیط خویش سازگاری می یابند. عامل این تغییر نیز انتخاب طبیعی است. مبنای نظریه تکامل آن قدر بدیهی بود که وقتی «داروین» آن را در کتابش توضیح داد، بسیاری از زیست شناسان زمانش با تعجب از خود پرسیدند که چرا ما متوجه آن نشده بودیم! این پرسش نیز بدیهی بود زیرا همه به تجربه دیده بودند وقتی دانه گیاهی مانند سیب را می کارند، پس از مدتی به نهال کوچکی تبدیل می شود، سپس در طول زمان رشد کرده و به درخت بزرگی تغییر شکل می دهد، سپس شکوفه داده و شکوفه تبدیل به میوه سبز کوچکی شده و آن میوه نیز بزرگ تر شده و به سیب سرخی تبدیل می شود و حاوی دانه هایی است که هر یک درخت سیب دیگری را به وجود می آورند و به این ترتیب حیات درخت ادامه می یابد. در جهان جانوران نیز این تغییروتحول را دیده بودند. کرم ابریشم از تخم های ریزی سر بیرون می آورد و به تدریج تحول می یابد و به کرمی تبدیل می شود که از برگ توت تغذیه می کند. پس از چندی با آب دهانش پیله ای در اطراف خود می تند و در آن پنهان می شود. چند هفته بعد با هیئتی جدید به شکل پروانه پیله را سوراخ می کند و به بیرون پرواز و تخم ریزی و نسل جدیدی از کرم ابریشم تولید می کند. «داروین» این حرکت و تغییر دائمی حیات را قانون بندی کرد و نشان داد که عواملی که در یک مدت کوتاه سبب تغییر یک دانه سیب به درخت یا میوه سیب و کرم ابریشم به یک پروانه، یا یک نطفه ذره بینی به یک انسان بالغ و متفکر می شود، در طول صدها میلیون سال تغییرات مشابهی در جانداران ایجاد کرده است.

هنگامی که «داروین» نظریه اش را در قرن نوزدهم ارائه داد، کشیشان مسیحی واکنش شدیدی نسبت به آن نشان دادند و آن را ضدانجیل اعلام کردند زیرا آنها معتقد بودند که طبق کتاب مقدس، گونه های گیاهان و جانوران ثابت و تغییرناپذیرند. این کشیشان پیش از این نیز با نظریات علمی بسیاری از دانشمندان دیگر مانند «جوردانو برانو»، «گالیله»، «کپلر» و «نیوتون» مخالفت کرده بودند و وجود ستارگان و خورشیدهای دیگر، کروی بودن و حرکت زمین و ماده بودن ماه را برخلاف تعلیمات انجیل می دانستند. پس از انتشار «منشأ گونه ها»، کشیشان و متعصبان مسیحی، سیاست مداران، فلاسفه، ایدئولوگ ها و گروه های مختلف اجتماعی سوءتعبیرهای زیادی از نظریه تکامل کردند؛ همان طور که از همه فلسفه ها، مذاهب و ایدئولوژی ها کرده اند. بعضی ها به اشتباه آن را ابزاری مفید در مبارزه طبقاتی دانستند، بعضی ها خواستند تنازع بقا را در جوامع انسانی به کار گیرند که هیچ پایه ای ندارد و «داروین» هیچ گاه آن را تأیید نکرد. کمتر نظریه علمی ای است که تا این حد بد فهمیده شده باشد، از آن سوءاستفاده سیاسی و فلسفی شده و جنجال برانگیز بوده باشد. بنیادگرایان مسیحی هم کتاب هایی ضد نظریه تکامل منتشر کردند و این نظریه را خلاف کتاب مقدس دانستند. این بنیادگرایان همان هایی بودند که «جوردانو برانو» را به علت نظریاتش در مورد ستاره شناسی بر هیمه آتش سوزاندند و «گالیله» را به دلیل نظریه چرخش زمین خانه نشین کردند و بیش از یک قرن با نظریه تغییروتحول موجودات مخالفت کردند، اما سرانجام در برابر انبوهی از مدارک و شواهد علمی که پس از «داروین» از سوی دانشمندان در سراسر جهان ارائه شد، تسلیم شدند و پاپ جان پل دوم، رهبر کاتولیک های جهان، در سال ١٩٩۶ به طور رسمی نظریه تکامل را پذیرفت و اعلام کرد که نظریه تکامل هیچ تضادی با ایمان به خداوند و اعتقادات دینی ندارد. درواقع نظریه داروین هیچ تضادی با اعتقاد به خالق جهان ندارد، زیرا این نظریه در مورد علت العلل یا علت اولی حرفی نمی زند.

در طول تاریخ کسان زیادی، چه در اروپا و چه در جهان اسلام، به تغییر پذیری جانداران اشاراتی کرده بودند، ولی هیچ کدام آزمایش های عملی انجام نداده، مکانیسمی برای علت تغییر جانداران در چهار میلیارد سال تاریخچه حیات نداده و مدارک مستند و انبوهی در زمینه های مختلف زیست شناسی در تأیید این تغییروتحول فراهم نکرده و نظریه جامعی برای توضیح این تغییروتحول ارائه نداده بودند. وقتی «داروین» نظریه تغییروتحول گونه ها را اعلام کرد، به او اتهام زدند که او نظریه اش را از فلاسفه مسلمان اقتباس کرده است. البته دانشمندان مسلمان هم در کتاب هایشان مباحثی را در مورد تکامل، انتخاب طبیعی و تنازع بقا مطرح کرده اند که از میان آنها می توان نویسندگان رسائل «اخوان الصفا»، «ابن مسکویه» در کتاب الفوض الاصغر و «ابوعثمان عمروبن بحر جاحظ» در کتاب الحیوان، قزوینی در کتاب عجایب المخلوقات و غرائب الموجودات، «کمال الدین محمدبن موسی الدمیری» در کتاب «الحیات الحیوان الکبری» و «ابن خلدون» در مقدمه را نام برد. نظریه «داروین» همانند نظریه «نیوتن»، جهانی بسیار شگفت تر، پیچیده تر و زیباتر از جهان بطلمیوسی و ارسطویی به ما نشان داد که تا زمان «داروین» و «نیوتن»، حاکم بر افکار فلاسفه و دانشمندان بود. اینکه جهان زنده نیز تغییروتحول می یابد، تغییر عظیمی در دیدگاه بشر نسبت به طبیعت ایجاد کرد.

شاید بتوان گفت مخالفت برخی با نظریه «داروین» به علت مشکل زبان شناسی باشد تا زیست شناسی؛ یعنی سردرگمی در مورد معنی تکامل. واژه تکامل در زبان فارسی معادل مناسبی برای مجموعه نظریات داروین نیست، زیرا تکامل چنین معنی می دهد که چیزی رو به کمال است، چه طبیعی و چه اخلاقی. درحالی که منظور «داروین» تغییر شکل طبیعی جانداران و پیچیده ترشدن آنها در مدت طولانی بود. شاید بهتر باشد به جای تکامل، واژه تطور، تغییروتحول، برشدن یا فرگشت را به کار برد.

در اواخر دوران سلسله قاجار که کتاب های علمی از زبان های اروپایی در مورد گردبودن و گردش زمین و وجود میکروب ها ترجمه شد، برخی از سنت گرایان که این موضوعات علمی را درست نفهمیده بودند، به نقد و حمله به این کتاب ها پرداختند چون آنها را ضددین می پنداشتند. تصوری که آنها از جهان طبیعی داشتند بر پایه نظریات فلاسفه یونانی مانند «افلاطون» و «ارسطو» و «بطلمیوس» بود که فلاسفه مسلمان در طول قرن ها لباس دینی بر آنها پوشانده بودند. کتاب هایی هم نوشته شد و در آنها به «گالیله»، «نیوتن» و «پاستور» حمله کرده و آنها را افرادی بی خدا، بی دین، فاسد و نادان و نظریات آنها را خلاف شرع معرفی کردند. درحالی که هر سه این دانشمندان مردانی بسیار باایمان و خداپرست بودند. این دانشمندان در برابر واقعیات علمی و حقایق طبیعت نمی توانستند بایستند و مجبور بودند این واقعیات را بازگویند. امروزه اکثریت دانشمندان و فلاسفه مسلمان گردبودن زمین و گردش زمین به دور خورشید را قبول دارند. فقط تعداد کمی از مسلمانان مانند مفتی بزرگ عربستان سعودی، «عبدالعزیز بن باز»، هنوز هم نظریه «بطلمیوس» را قبول و اصرار دارند که زمین مسطح است و خورشید به دور زمین می گردد. مسلمانان که یافتن و آموختن علم فریضه دینی شان است، نباید از نظریات و فرضیه های علمی نگران و هراسان شوند، حتی اگر برخلاف اصول اعتقادی شان باشد. باید مواظب باشند تا همان اشتباهات گذشته مسیحیان در مورد نظریه های علمی جدید را تکرار نکنند. نظریات علمی حاصل ابداع اندیشه دانشمندان است و پیوسته تغییر یافته و دگرگون می شوند. باید همانند مسلمانانی که با نظریات فلاسفه یونانی مواجه شدند، آنها را آموختند، تغییر و تبدیل دادند و خود نظریات جدیدتری ارائه دادند، همانند آنها نقش فعال تری در درک و فهم و تغییر و اصلاح و ابداع نظریات جدیدتر علمی در پیش گیرند.

نظریه تغییروتحول موجودات، جهانی بس شگرف تر، پیچیده تر و حیرت انگیزتر، زیباتر و قابل فهم تر از جهان ارسطویی و بطلمیوسی به ما ارائه می دهد. یک موحد در برابر این جهان بیشتر سر تعظیم فرود می آورد و سر انگشت می گزد تا جهان ارسطویی و بطلمیوسی. این تفسیر از جهان جانداران، عظمت و پیچیدگی این جهان طبیعی را در برگه یک گلبرگ گل سرخ و ساختار ملکول دی ان ای یک سلول که چنین زیبایی ای را سازمان داده است، به ما نشان می دهد تا راز و رمز آن را کشف کنیم و به سود خود و طبیعت به کار گیریم.

بدون نظریه تغییروتحول جانداران، هیچ چیزی در زیست شناسی معنی و مفهومی نمی دهد. همان طور که بدون نظریات «گالیله» و «نیوتن» و «اینشتین»، فیزیک بی معناست و بدون پذیرش نظریات آنها، ساخت هواپیما و لکوموتیو امکان ندارد. از آنتی بیوتیکی که می خوریم تا میکروب ها را بکشد، تا واکسنی که بر ضد آنها می زنیم، از دانه ای که می کاریم تا به گیاهی تبدیل شود تا سلول های بنیادینی که دست کاری می کنیم، فقط با توجه به این نظریه قابل توضیحند. اکنون که ایران گام های بزرگی در زمینه همانندسازی جانوران و گیاهان، دست کاری سلول های بنیادین و تهیه داروهای پروتئینی برداشته است، درک دقیق این نظریه برای کمک به پژوهش های فوق، بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

کتاب «بزرگ ترین نمایش روی زمین» به توضیح نظریه تحول و تغییر جانداران می پردازد و دلایل علمی آن را اعلام می دارد و گوشه کوچکی از این جهان عظیم را به ما می نمایاند. این نظریه به ما نشان می دهد که تغییروتحول جزء ذاتی خمیره حیات است و این خمیره پیوسته در حال تغییر است و برگ گلبرگ، بال یک پروانه و چشم انسان، همگی ساختار واحدی دارند و در اثر تغییروتحول از شکل های ابتدایی تر به وجود آمده اند و به یک سان عمل می کنند. بااین حال این تنوع عظیم وحدت یگانه ای دارد. پس فقط به عطر و زیبایی ظاهری گل کفایت نکنیم و راز درونی اش را از هر صفحه گلبرگش بیرون بکشیم و از زیبایی کشف این راز لذت ببریم. این کتاب را با دقت بخوانیم و به تماشای این نمایش بزرگ در صحنه خانه مسکونی خود که زمین نام دارد، بنشینیم و حیرت بورزیم.

مینو دست بلارکیلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

درآمدی بر کتاب سرگذشت شگفت انگیز حیات جهان پویا حیرت انگیزتر از جهان ایستاست درآمدی بر کتاب «سرگذشت شگفت انگیز حیات» جهان پویا حیرت انگیزتر از جهان ایستاست

مطلب درآمدی بر کتاب «سرگذشت شگفت انگیز حیات»: جهان پویا حیرت انگیزتر از جهان ایستاست در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :درآمدی بر کتاب «سرگذشت شگفت انگیز حیات»: جهان پویا حیرت انگیزتر از جهان ایستاست
http://mofidestan.ir/%d8%af%d8%b1%d8%a2%d9%85%d8%af%db%8c-%d8%a8%d8%b1-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-a%d8%b3%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d8%b4%da%af%d9%81%d8%aa-%d8%a7%d9%86%da%af%db%8c%d8%b2-%d8%ad%db%8c%d8%a7%d8%aaa/


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
188bet
دوشنبه 29 آبان 1396 06:13 ق.ظ
The art of ghazal singing has was able to entice millions throughout the globe.

These guides enable you to practice when you are ready and possess the time
to do so. Painting is definitely an authentic gift due to the durability and utility.
http://cijhusa.mihanblog.com/
شنبه 27 آبان 1396 10:36 ب.ظ
As a result of their hard work, Positive View's events have
received coverage from several global television networks and possess been streamed
for online viewing. You don't have to spend money on the
biggest or heaviest tripod web hosting use. This can be very advantageous for your requirements just like
you are a fast learner, with just an endeavor, you
could learn all you could planned to quickly and free.
first time sex videos
جمعه 26 آبان 1396 11:31 ب.ظ
Schoene Seite :)
link 188bet
پنجشنبه 25 آبان 1396 01:27 ق.ظ
The camera will make the brightest of scenes resemble it was
taken during an eclipse. Contestants worldwide will record songs on their own, or synergy into virtual
bands of 2 to 4 musicians, and compete for $5600 in prizes.

Instead of enjoying karaoke parties, you'll be able to
always consider the music that will create your personal song, by plugging it into the
TV sets.
link 188bet
چهارشنبه 24 آبان 1396 08:14 ب.ظ
Ignatius Piazza, the Millionaire Patriot, wants you to
see one of the most awe inspiring reality show series ever,
called Front Sight Challenge. While online machines provide the players the opportunity select how much they
tend to wager, these online video poker machine provide that same
feeling of strategizing and negotiations with oneself so
often yearned for by players who miss the land-based casinos.
The Open Video Project: This is site which has a huge assortment of digital video for sharing.
nangluonghoangan.vn
سه شنبه 23 آبان 1396 05:03 ق.ظ
Many of these shows are based in bigger cities like New York or Los Angeles, so you get to travel free of charge driving
under the influence into the finals. It took about a few months to find
out what as well as the raucous, discordant (to my ears) "melody. The first lesson you should learn together with your online course is how to read chord charts.
std testing cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 05:08 ق.ظ
سلام. من وبلاگ شما استفاده از msn را کشف کردم. این هست
یک مقاله بسیار خوب نوشته شده. من اطمینان دارم که آن را نشانه گذاری کنم و دوباره به یادگیری اطلاعات اضافی خود کمک کنم.
از پست شما متشکرم قطعا برگشتم
how much do std tests cost
یکشنبه 14 آبان 1396 03:17 ق.ظ
سلام! آیا از توییتر استفاده می کنید؟ من می خواهم از شما پیروی کنم اگر این درست باشد.

من قطعا از وبلاگ شما لذت می برم و منتظر است
به روز رسانی های جدید
best supplement medicare plans
جمعه 12 آبان 1396 11:12 ب.ظ
به راحتی می گویند که مقاله شما شگفت آور است. وضوح
در پست شما به سادگی عالی است و می توانم فرض کنم شما متخصص در این موضوع هستید.
خوب با اجازه شما اجازه می دهد که فید خود را به اشتراک بگذارید تا با آینده آماده شود
پست. با تشکر از یک میلیون و لطفا کار لذت بخش را ادامه دهید.
ask psychic question
پنجشنبه 11 آبان 1396 12:45 ق.ظ
پست بسیار خوبی است من قطعا از این سایت قدردانی میکنم
با آن سیکل کنید
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:13 ب.ظ
سلام! من سایت خود را برای مدت طولانی خواندم و در نهایت کردم
شجاعت به جلو بروید و به شما فریاد بزنید از Huffman Tx!
فقط می خواستم به شما بگم که کار فوق العاده ایه
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:50 ب.ظ
سلام، من مایل هستم برای این وب سایت مشترک شوید
به دست آوردن آخرین به روز رسانی، بنابراین کجا می توانم آن را انجام دهید لطفا
کمک.
chaturbate token currency hack
سه شنبه 9 آبان 1396 08:16 ب.ظ
Howdy! This is kind of off topic but I need some help
from an established blog. Is it hard to set up your
own blog? I'm not very techincal but I can figure things out
pretty fast. I'm thinking about setting up my own but I'm
not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions?
Many thanks
chaturbate currency hack
دوشنبه 8 آبان 1396 10:04 ب.ظ
من از وبلاگ های مختلف بازدید کرده ام به جز ویژگی های صوتی برای آهنگ های صوتی موجود در این وب سایت، واقعا شگفت انگیز است.
Nan
شنبه 6 آبان 1396 09:12 ب.ظ
Consumo é possível que ser fato por via verbal ou intravenosa.
turkish
جمعه 5 آبان 1396 05:02 ب.ظ
Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to
your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol
Paulo Thiago
دوشنبه 17 مهر 1396 05:47 ب.ظ
(canguçu. 19, p. 203-205). (ZINKOTA,2001).
How do you treat a sore Achilles tendon?
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:27 ب.ظ
Good day! I could have sworn I've been to this site before but after browsing through some of the
post I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely glad I found it and
I'll be bookmarking and checking back frequently!
www.linux.co.uk
چهارشنبه 18 مرداد 1396 05:43 ق.ظ
My turn, my tuгn.? Larry said eagerly wіggling to get an opportunity to talk.
?I think the perfect thing about Godd is that he can beat up the devil as a
resuⅼt of the devil is scary and mean and uglʏ and bad and God can beat him up so the ѕatan can?t
harm us lіke he did these Ԁemon stuffed indigiduals
in Jesus day.
Foot Issues
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:21 ب.ظ
Stunning quest there. What occurred after? Thanks!
Rodger
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:21 ب.ظ
Thank you for another informative web site. The place else may just I am getting that type of information written in such a perfect method?
I have a mission that I am just now operating on, and I
have been at the look out for such info.
hickmanvzxqbcjnvh.soup.io
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:57 ق.ظ
This article offers clear idea for the new viewers of blogging,
that actually how to do blogging and site-building.
Mindy
جمعه 16 تیر 1396 06:49 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for your blog.
You have some really good posts and I believe I
would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd
love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please shoot me an e-mail if interested. Thank you!
free std testing clinics near me
دوشنبه 5 تیر 1396 03:34 ب.ظ
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در
آغاز آیا نه نشستن خوب با من پس از برخی از
زمان. جایی در سراسر جملات شما
در واقع قادر به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من با این حال مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما ممکن است را سادگی به
کمک پر کسانی که معافیت. در صورتی که شما که می توانید
انجام من خواهد قطعا تا پایان مجذوب.
at home std test
دوشنبه 5 تیر 1396 03:02 ق.ظ
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب
اصل آیا واقعا حل و فصل درست با من پس
از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما
در واقع قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی که.
من هنوز کردم مشکل خود را
با فراز در مفروضات و یک ممکن است را سادگی به کمک پر کسانی که شکاف.
در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام من را قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار
داد.
std clinic near me
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 04:27 ق.ظ
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین در آغاز آیا
واقعا نشستن خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما قادر به من
مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز مشکل خود را با فراز در منطق و
شما خواهد را خوب به کمک پر همه کسانی شکاف.

در صورتی که شما که می توانید انجام من خواهد بدون شک بود در گم.
Reagan
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 03:36 ق.ظ
Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog?
My website is in the exact same area of interest as yours and my users would
certainly benefit from some of the information you present here.

Please let me know if this okay with you.

Cheers!
Karolyn
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:05 ب.ظ
I don't even know the way I ended up right here, but I believed this publish was once
great. I don't realize who you're however certainly you are going
to a well-known blogger for those who aren't already.
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo